Ava alamenüü

Kroonika

1946. aastal avati konservatooriumi õppejõudude eestvedamisel muusikakooli juures teooriaosakond. Eesmärk oli koolitada õpetajaid algastme muusikakoolidele. Pikka aega (1952-1980) õpetas teoreetilisi aineid ja juhtis osakonna ning ainekomisjoni tööd (1953-1977) helilooja Uno Naissoo, kes 1977. aastast jätkas estraadi (nüüd rütmimuusika) osakonna juhatajana. Tema järglasena asus osakonna ja ainekomisjoni tööd juhtima Raili Sule. Aastast 2013 juhtis osakonna tööd Kermo Koit ja sealt edasi Kaie Kant. Kompositsiooni eriala õppekava lisandus 2009. aastal.

Osakonna tööga on pikemat või lühemat aega olnud seotud paljud muusikaelu tegelased: Johannes Jürisson, Helga Karu, Helvi Voore, Veljo Tormis, Hillar Kareva, Harri Otsa, Leo Semlek, Imbi Kull, Anti Marguste, Lembit Veevo, Olev Sau, Tiina Jaaksoo, Märt Kraav, Toivo Tulev, Olga Omeljan jt.

Vilistlaste nimekirja sirvides on meeldiv tõdeda, et paljud muusikud on oma teadmiste vundamendi rajanud Otsa koolis. Teooriaosakonnas on õpetust saanud paljud pedagoogid, kes töötavad erinevates haridusastmetes. Vilistlasi kohtab Eesti Televisioonis, Eesti Rahvusringhäälingus, muusikaelu korraldajatena – Heidi Pruuli, Kersti Inno, Anne Erm jt. Interpreetidest on teooriaosakonnas õppinud Tõnu Naissoo, Uno Loop, Olev Oja jt. Loomingutundidest alguse saanud sädemest on hiljem võrsunud eesti heliloojate mitme põlvkonna esindajaid. Nii alustasid muusikakoolist Veljo Tormis, Arvo Pärt, Kuldar Sink, Lembit Veevo, Aarne Oit, Rein Laul, Sven Grünberg, Erkki-Sven Tüür, Anne Ellerhein-Metsala, Andres Valkonen, Olav Ehala, Toivo Tulev, Malle Maltis, Tatjana Kozlova-Johannes, Kristjan Kõrver, Mariliis Valkonen jt. Loomingut on soovijatele õpetatud valikainena kõikidel aegadel. Nii mõnigi eelpool nimetatutest ei kajastu vilistlaste nimekirjas, kuna nad jätkasid õpinguid juba kõrgkoolis Otsa kooli lõpetamata. Teooriaosakonnas õppinutest on varasematel aegadel õpinguid jätkatud Peterburis, Moskvas, Soomes, Austrias, Itaalias jm.