Klaveriosakonna eelõppe õpilased edukad konkursil “Eesti Kõla”

Noorte pianistide konkursil “Eesti kõla VI” saavutas VI vanusegrupis 3. koha ja eripreemia Eesti pala esituse eest klaveriosakonna eelõppe õpilane Uljana Lvova ja IV B vanuserühmas diplomi klaveriosakonna eelõppe õpilane Sofi Kamilla Lõssenko.
Konkurss toimus 30.11-3.12 Tallinna Muusikakeskkoolis kuues vanuserühmas. Kava nõuetes oli lisaks Eesti autorite loomingule ka klassikalise suurvormi, etüüdi ja vabalt valitud rahvusliku koloriidiga teose esitus.
Uljana alustas õpinguid Otsa koolis sel sügisel. Väga hea ettevalmistuse sai ta Narva Muusikakoolist, kus teda on juhendanud õpetaja Liina Jarovaja. Sofi Kamilla on tulnud Otsa kooli Tabasalu muusikakoolist, kust tema õpetaja on Ursula Väljaots.
Palju õnne Uljanale ja Sofi Kamillale ning nende Otsa kooli juhendajatele Lembit Orgsele ja Ülle Sisale!

34. Uno Naissoo loomingu- ja interpretatsiooni konkurss 2018

Konkursi reeglid:

Uno Naissoo nimelisest loomingu- ja interpretatsioonikonkursist võivad osa võtta kõik kuni 35-aastased muusikud. Uudisloomingulistele võistlustöödele (laulud ja instrumentaalpalad) žanrilisi piiranguid ei ole. Võistlustööde ettekandmine toimub autoripoolsete jõududega.

Võistlustöö palume saata järgmises formaadis:

  • mp3-audiofail, mis ei sisalda loo autori nime.
  • meloodianoot või partituur;
  • autorite nimed ja kontaktandmed eraldi lehel (e-posti puhul manusena);
  • laulude puhul tekst.

Võistlustöö tuleb esitada hiljemalt 2. märtsiks 2018 e-postile konkurss@otsakool.edu.ee või aadressile Vabaduse väljak 4, 10146 Tallinn märgusõnaga „Naissoo konkurss 2018“.

Võistlustööde autoreid varjavaks märgusõnaks olgu palade pealkirjad. Enne žürii poolt võitjate väljakuulutamist on igasugune autorite avalikkusele esitlemine keelatud, seda ka autorite endi poolt finaalkontserdil. Juhul, kui selgub, et tegemist pole võistlustöö esmaettekandega, kõrvaldatakse teos konkursilt.

Lõppvooru pääsenud võistlustööde nimekiri avaldatakse Otsa kooli koduleheküljel www.otsakool.edu.ee ja Otsa kooli Facebooki lehel www.facebook.com/Otsakool hiljemalt 12. märtsil 2018.

Lõppvoor toimub pühapäeval, 8. aprillil 2018 kell 14 avaliku kontserdina Otsa kooli saalis (Vabaduse väljak 4, Tallinn). Lõppvooru pääsenutele transpordi- ja muid kulusid ei kompenseerita. Võitjal on kohustus esitada oma võistlustöö uuesti pärast tulemuste selgumist. Võistlustöid hindab žürii, mis koosneb tuntud Eesti heliloojatest, interpreetidest, lauljatest jt. Žürii otsus on lõplik ega kuulu uuesti läbivaatamisele. Juhul, kui konkursile ei esitata peapreemia väärilise tasemega võistlustöid, on žüriil õigus peapreemiat mitte välja anda.
Konkursi auhinnafond koosneb peapreemiast ja eripreemiatest ning auhinnafondi suurus avaldatakse hiljemalt 1.04.2018.

Lisainfo: konkurss@otsakool.edu.ee

Koostööpartnerid ja toetajad:

Eesti Esitajate Liit, Eesti Kultuurkapital, Jazzkaar, Heino Elleri nimeline Tartu Muusikakool, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, kauplus PVX Muusik, kauplus Stanford Music, kauplus EW „Sound & Light jt.

Selgusid parimad solistid

Järjekordne solistikonkurss Otsa koolis on lõppenud ja võitjad selgunud. Nii nagu ütles klassikasuuna juht Lembi Mets osalejaid tänades, oli konkurss aktiivne ja tase ühtlane.

Konkursist võttis osa 21 solisti, kellest pisut enam kui pooled esinevad märtsi algul Mustpeade majas üle-eestilise noorte sümfooniaorkestri saatel. Orkestrit juhatab Jüri-Ruut Kangur.

Edasipääsu tagasid (ei ole pingerida):
Taavi Poll
Meeri Kraas ja Lenne- Liisa Heinoja (akordion ja kitarr)
Brigitta Listra (laul)
Anita Maasalu (klarnet)
Laura Klesment (viiul)
Martin Karu (laul, soolonumbriga)
Teodor Hirvoja (marimba)
Laura- Retti Laos (laul, soolonumbriga)
Katri Urke (viiul)
Kerit Ilves (klarnet)
Angelina Jarošenko (viiul)
Martin Kullamaa (kontrabass)

Õnnitlused edasipääsejatele ja aitäh kõigile osavõtjatele!

 

Fotod: Tiina Välja

Klaveriõpilasi saatis Budapestis edu

Meie klaveriõpilased olid edukad VIII rahvusvahelisel G. Ferenczy nimelisel konkursil Budapestis. Karl Reimand (õp Ülle Sisa) sai III koha, Arina Makarenko (õp Ülle Sisa) ja Jekaterina Tšernõševa (õp Ia Remmel) diplomid.

Konkursil osales ligi 200 noort pianisti erinevates vanuserühmades. Osavõtjad maad olid Ungari, Poola, Läti, Leedu, Venemaa, Ukraina, Saksamaa, Austria, Ažerbaidžaan. Viimane vanusrühm, kus meie õpilased osalesid, oli kõige suurema osavõtjaskonnaga.

 

Fotod: Kooli vilistlaskogu sai tuule tiibadesse

Laupäeval, 18. novembril asutasid kooli vilistlased eesotsas Andres Siitani, Siiri Siimeri, Olav Ehala, Hirvo Surva ja paljude teistega vilistlaskogu, rääkimaks enam kaasa kooli arengut puudutavates küsimustes.

Otsustati, et vilistlaskogusse võivad kuuluda kõik Otsa kooli lõpetanud kui ka koolis õppinud endised õpilased. Lisaks on vilistlaskoguga oodatud liituma õpetajad, kes on koolis õpetanud vähemalt viis aastat.

Soovime värskele vilistlaskogule jõudu heade mõtete elluviimisel!

Ühtlasi palume kõigil vilistlastel liituda kooli vilistlaste meililistiga, selleks tuleks saata oma toimiv e-postiaadress meiliaadressile riina.kallas@otsakool.edu.ee.

 

Õpilased varjutasid tunde

Töövarjupäev tõi kooli elevust, sest paljudel huvilistel avanes võimalus tulla vaatama, kuidas tunnid meie koolis välja näevad.
Nagu ütles Viljandi Gümnaasiumi õpilane Mari Piirisalu, tuli ta kooli väga kõrgete ootustega ja need ootused said täielikult täidetud. Sellest paremat hinnangut on väga raske tahta.

Viljandi Muusikakooli õpilane Liis Rull varjutas kooridirigenti Ksenija Grabovat. Tema hilisemad muljed olid: “Kooli õhkkond oli esimestest hetkedest peale avatud ja inspireeriv (ehk on asi selles, et kogu maja on täis muusikuid…). Väga põnev oli lisaks kolmele eripalgelisele erialatunnile jälgida ka näiteks seda, kuidas õppekooris sündis muusika õpilaste omavahelisest koostööst. Sain omajagu mõtteainet, kus ma ise aasta pärast õppida võiks, ja veel omamoodi meeneks üks kooripartituurigi. Igatahes võin kindla peale öelda, et minu kogemuste pagasisse lisandus eilsest igati tore varjutamiskogemus.”

Aitäh kõigile, kes päeva kauniks tegid!

Otsa kooli direktoriks valiti Ivo Lille

Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli direktori ametisse astub Ivo Lille, kes töötab praegu Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias õppejõuna, mängib saksofoni paljudes ansamblites ja orkestrites ning on mitmete muusikaürituste ja -ettevõtmiste eestvedaja.

Saksofonist Ivo Lille on õppinud Georg Otsa nimelises Tallina Muusikakoolis. Kõrghariduse omandas ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning samas on ta kaitsnud ka doktorikraadi. Magistriõpingud läbis Ivo Lille Soomes Sibeliuse Akadeemias.

Ivo Lille on töötanud õpetajana Nõmme Muusikakoolis, alates 2004. aastast on ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõud.

Valikukomisjoni esimehe, ministeeriumi kutsehariduse osakonna asejuhataja Teet Tiko sõnul sai Ivo Lille valikul määravaks tema selge visioon kooli juhtimisest ja arengueesmärkidest. „Ivo Lille kandidatuuri kasuks rääkisid nii pikaajaline pedagoogilise töö kogemus kui ka doktorikraad oma erialal. Ta on tunnustaud muusik nii klassikalise kui ka džässmuusika valdkonnas,“ lisas Tiko.

Ivo Lille alustab tööd Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli direktorina lähikuudel.

Direktori konkursil osales kokku kümme kandidaati.

Haridus- ja teadusministeeriumi vastava teate leiab siit.

Ivo Lille

Kool toetab Eesti Vähiliidu heategevuskontserti

Otsa kooli õpilased ja õpetajad esinevad neljapäeval, 9. novembril kell 19 Estonia Kontserdisaalis toimuval heategevuskontserdil “Elu armastan sind”, millega Eesti Vähiliit tähistab oma 25. sünnipäeva.

Unustamatuid armastuslaule esitavad Jaakko Ryhänen – ooperilaulja Soomest, Helen Lokuta, Kristel Pärtna ja Rene Soom (RO Estonia). Nele-Liis Vaiksoo, Sandra Nurmsalu, Karl-Erik Taukar ja Kalle Sepp. Esinevad kooli noored solistid.

Kontserdi esimeses pooles saadab soliste Otsa kooli sümfooniaorkester, dirigendiks Lauri Sirp. Teises pooles kooli bigband, eesotsas muusikajuhi ja dirigendi Siim Aimlaga. Kontserdi kunstiline juht on Arne Mikk (RO Estonia). Piletid on saadaval Piletilevis, saadud tuluga toetab liit võitlust rinnavähiga.

Kontserdi salvestab Eesti rahvusringhääling ja esimene saade, mille ajal on televaatajatel võimalik teha annetusi, on ETV-s eetris laupäeval, 11. novembril kell 19.35.

Kõik huvilised on neljapäeval oodatud head muusikat kuulama!

Kooli esindajad väisasid kammermuusikaõpetajate assotsiatsiooni konverentsi

Kitarri- ja ansambliõpetaja Kirill Ogorodnikov ning klaveri- ja kammermuusikaõpetaja Piret Väinmaa viibisid 3.-5. novembril Euroopa Kammermuusikaõpetajate Assotsiatsiooni (European Chamber Music Teachers´ Association) sügiskonverentsil Inglismaal.

Konverentsi raames toimunud liikmete foorumil tegi Piret Väinmaa ettekande „Chamber Music of Eduard Tubin in the context of publishing his complete works“.

Euroopa Kammermuusikaõpetajate Assotsiatsioon, mille liikmeks Otsa kool hiljuti astus, korraldab konverentse kaks korda aastas. Nende käigus toimuvad kammermuusikateemalised meistrikursused, loengud, ümarlauadiskussioonid ning kontserdid.

Assotsiatsioon on ellu kutsutud üleeuroopalise projektina Jyväskyläs aastal 2007, eesmärgiga arendada Euroopa muusikaõppeasutuste kammermuusika õppekavu rahvusvahelise koostöö kaudu.

Lähemat infot saab assotsiatsiooni kodulehelt: www.ecmta.eu

Kõla kullaprooviga, sõna kulla kaaluga

Oktoobri keskel oli Otsa kooli keelpilliosakonna ning vabariigi keelpilliõpetajate külaliseks Helsingi Sibeliuse akadeemia viiuliprofessor ja viiulisolist Rèka Szilvay. Aset leidis koolitus “Miks ja kuidas?”, mis käsitles probleeme keelpillimängus. Seekordne “Miks ja kuidas? “ oli järjekorras juba üheteistkümnes.

Rèka Szilvay polnud Tallinnas esmakordselt: aastal 2011 esines ta koos Otsa kooli keelpilliõpetajatega Haapsalu Rahvusvahelisel Keelpillifestivalil; 2013 toimusid Otsa koolis tema eelmised meistriklassid.

R. Szilvay on oma õpetuses keskendunud ergonoomikale ehk otstarbekale kehakasutusele. Pole saladus, et mängupingete pikaajaline alalhoid viib ülekoormustraumadeni ja halvemal juhul invaliidistumiseni. Targad ei lase asjal selleni jõuda. Esimese näitena meenub viiuliguru Yehudi Menuhin, kes pöördus otsustavalt Alexanderi tehnika poole ja kelle imeline mäng oli ühtlasi kui fookuses oleku etalon. Nimelt suunab ergonoomiline otstarbekus ja protsessile keskendumine täpsusele, samal ajal kui pingeline lõppeesmärgile suunatus ähmastab fookust. Liigsete pingete korral pole pealegi võimalik jõuda sügava, vaba ja jõulise kõlani, mida me ometi nii väga soovime.

Rèka Szilvay kasutab mängides samuti Alexanderi tehnikat, kuid ta on uurinud põhjalikult ka füsioteraapiat. Juba mitmendat aastat töötab tema ettevõtmisel Sibeliuse Akadeemias Viuluklinikka (Viiulikliinik), kuhu tulevad mängijad, kes soovivad omandada suuremat mänguvabadust või kellel on valud juba tekkinud. Tunnid toimuvad koostöös füsioterapeudiga, õhukeses spordiriietuses, et vaadelda keha ja käte tööd ning leida võimalik pingete allikas. Pinged pole tihti valuga samas piirkonnas, vaid võivad paikneda sellest päris kaugel.

Meie koolitus oli vormilt tavapärane meistriklass, kus püüti pingetele jälile jõuda ja leevendada neid muusikaliste eesmärkide kaudu. Professor näitas pillil palju ette, püüdes äratada mängijate kõrva, fantaasiat ning füüsilist tundlikkust. Iga tema sõna oli kaalutud ja õpilasest lähtuv, enamasti jõuti tunni lõpuks ka erutava kõlalise muutuseni.

Rèka Szilvay enda mäng on kui kullavihm: sätendavalt selge ja sügava paitava kõlaga. Seda oli võimalik nautida 15. oktoobri matinée-kontserdil, kus ta esitas koos oma viiuliklassi kontsertmeistri, Otsa kooli vilistlase Irina Zahharenkovaga Sibeliuse, Brahmsi ja Bartòki teoseid.

Rèka pillide ümber on olnud segadust: kuna aastate eest oli tal võimalik kasutada Soome Pangale kuuluvat Stradivariuse viiulit, levis Haapsalu festivalil kumu, et ka seal esitatud Vivaldi “Aastaajad” kanti ette Stradivariusel. Tegelikult mängis ta tol hetkel täiesti uue pilliga. Kuid Otsa kooli eelmisel koolitusel oli tal tõesti taas käes Stradivarius, mida sai puutuda isegi mõni õpilane. Seetõttu oli eriti hästi näha, kuidas ka Stradivariuse viiul võib teha vene vabrikupilli häält, kui kõlataotlus ja mänguvõtted ei ulatu kaugemale.
Tänavu nautisime Szilvay mängu kõlarikkust sametisel Vuillaume’i viiulil, mis kuulub talle endale.

Rèka Szilvay on Otsa koolis alati oodatud külaline. Inspiratsioon ja huvi, mida ta õpilastesse süstib, kannab kindlasti pikaajalist vilja. Aitäh talle!

Rèka Szilvay meistriklassist kirjutas klassika suuna arendusjuht Lembi Mets