Otsa kooli kasvandikud aitasid lavale tuua “Eestimaa atmosfäärid”

Möödunud aasta viimasel õhtul tuli Nordea Kontserdimajas 200 noore laulja ja muusiku poolt esiettekandele Pärt Uusbergi vabariigi sajandaks sünnipäevaks kirjutatud teos “Eestimaa atmosfäärid”.

Antud teos ja selle esitus on Otsa kooliga tihedalt seotud mitmel viisil: helilooja Pärt Uusberg Otsa kooli vilistlane (lõpetanud koorijuhtimise eriala – 2012), üle-eestiline neidudekoor LEELO dirigent Küll Kiivite on vilistlane, Eesti Noorte Segakoori dirigent Silja Uhs õpib hetkel kooli lauluerialal ja Eesti Noorte Puhkpilliorkesteri dirigent Sirly Illak-Oluvere on Otsa kooli puhkpilliorkestri juhendaja. Lisaks on kõikidest kollektiividest umbes 20 puhkpillimängijat ja lauljat Otsa kooli õpilased.

Tegemist on esmakordse suurprojektiga, millesse on kaasatud kõik üleriigilised noortekollektiivid – Eesti Meestelaulu Seltsi üle-eestiline poistekoor KALEV (dirigendid Indrek Vijard ja Kuldar Schüts), üle-eestiline tütarlastekoor ILMALILLED (dirigendid Ave Sopp ja Vilve Maide), üle-eestiline neidudekoor LEELO (dirigent Külli Kiivet), Eesti Noorte Segakoor (dirigent Silja Uhs) ja Eesti Noorte Puhkpilliorkester (dirigent Sirly Illak-Oluvere).

“Eestimaa atmosfääride” keskmes on Eestimaa aastaring. Teose muusika viib meditatiivsele rännakule Eestimaa looduse aastaringi, mis algas ja lõppes talves. Pärt Uusberg on loonud Eesti luuletajate (Ernst Enno, Juhan Liiv, Viivi Luik ja Hendrik Visnapuu) kaunitele tekstidele aastaaegade olemusi iseloomustavad uued laste-, neidude-, mees- ja segakooritsüklid, mida ühendavad puhkpillidele seatud aastaajale kohased regilaulud.

Lisaks muusikale pakkus teose esmaettekanne ka visuaalset silmailu – heliteost saatis Madis Reimundi kaadrid Eestimaa loodusest erinevatel aastaaegadel, millele oli loonud lavakujunduse kunstnik Getter Vahar ning valguslahenduse hinnatud valguskunstnik Priidu Adlas. Kontserdi sidus tervikuks helikunstnik Mait Visnapuu loodud helilised vahekujundid.

“Eestimaa atmosfäärid” on üks 2015. aastal toimunud EV100 muusikasündmuste ideekonkursi võitjatest, mis moodustavad EV100 muusika tähtsündmuste tuumiku ning juhatab sisse Eesti Vabariigi juubeliaasta.

Sirly Illak-Oluvere

Vaata fotosid teose esmaettekandest siit.